Najlepsze wtyczki SEO dla WordPress-a

Najlepsze wtyczki SEO dla WordPress-a

2 4006

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią na rynku. Coraz większy zakres jego możliwości powoduje, że staje się on coraz częściej wykorzystywany do projektów innych niż tylko blog. W wersji podstawowej WordPress oferuje dosyć dobre opcje potrzebne do optymalizacji SEO. Są jednak rozszerzenia (tzw. wtyczki/pluginy) stworzone przez fanów jak i profesjonalne firmy, które w szybki sposób pozwolą Ci dostosować swoją witrynę pod SEO.

Jak pewnie wiecie w Internecie znajduje się już ogromna wręcz ilość rozszerzeń jakie możecie zaimplementować do swojej witryny. Dziś postaram się przedstawić te kluczowe pozwalające udoskonalić Twój panel administracyjny i dzięki temu „wzmocnić” Twoją stronę pod kątem wyszukiwarek internetowych. Nie polecam jednak instalowania wielu wtyczek, a jedynie takie, które potrzebujemy i będziemy używać od momentu ich instalacji. Zainstalowanie wielu wtyczek spowalnia funkcjonowanie witryny i może powodować konflikty pomiędzy wtyczkami, skutkujące złym funkcjonowaniem strony.

All in SEO Pack

Zacznijmy od wtyczki o której pewnie większość z Was już słyszała i korzystała. Mimo tego nie mogłem pominąć jej w tym zestawieniu. Bez wątpienia jest to pierwsza i najbardziej podstawowa wtyczka do zainstalowania. Najważniejszą cechą wtyczki jest możliwość zmiany/dopasowania formatów tytułów do poszczególnych sekcji strony (posta, strony, kategorii, tagu, archiwum itp).

Quick Page/Post Redirect DEV

Jest to nie duży ale bardzo pomocny moduł pozwalający przeprowadzać przekierowania wszelkiego rodzaju z poziomu panelu administracyjnego. Najlepiej robić to poprzez „Redirect Menu > Quick Redirects” chociaż istnieje możliwość ich przeprowadzania w edycji pojedynczego posta/strony. Więcej na temat przekierowań możecie przeczytać tutaj.

Krótkie uwagi:

  • Adres w polu „Request” musi rozpoczynać się od znaku „/”
  • W polu „Destination” zawsze umieszczaj cały adres URL razem z „http://”
  • Przekierowania ustawione w „Quick Redirects” nie będą otwierały się w nowym oknie. Jeżeli zachodzi taka potrzeba możliwe jest włączenie takiej opcji w przekierowaniu pojedynczego posta/strony

Robots Meta

Kolejna bardzo pomocna wtyczka, której główną funkcjonalnością jest możliwość blokowania indeksacji poszczególnych sekcji naszej witryny. Niestety nie ma z góry ustalonych prawidłowych ustawień ponieważ zależne są one od budowy oraz celu jaki stawia sobie dana witryna. Ważna cechą jest możliwość edycji pliku .htaccess z poziomu panelu.

SEO Smart links

Jest to pierwsza z wymienionych wtyczek pozwalająca znacząco polepszyć ogólne linkowanie wewnętrzne na stronie. Po zaznaczeniu odpowiadających nam opcji (braku możliwości linkowania w nagłówkach, podlikowywania tagów itp.) przechodzimy do wypełnienia pola tekstowego:

W polu tym ręcznie możemy dodać słowa kluczowe które mają być automatyczne podlinkowane. Do ich rozdzielania używaj przecinków a na końcu umieszczaj docelowy adres url. Pamiętaj, że jest także możliwość używania zewnętrznych adresów url.

Google XML Sitemaps

Tej wtyczki też chyba nie trzeba przedstawiać. Jest to chyba najszybsze oraz najbardziej intuicyjne rozszerzenie do WordPress-a do tworzenia oraz zarządzania mapą witryny. Jest ona przetłumaczona na język polski tak więc nie powinniście mieć większego problemu z jej konfiguracją. Należy pamiętać, że sitemapę (poprzez link podany w „Lokalizacja twojego typu strony”) warto zgłosić w narzędziach dla webmastera Google. Bardzo fajną cechą jest branie pod uwagę stworzonych wcześniej taksonomii dzięki czemu możemy zawrzeć w mapie strony wszystkie dodatkowe informacje.

iRobots.txt SEO

Prosta i łatwa w obsłudze wtyczka pozwalająca na edytowanie pliku robots.txt z poziomu panelu WordPressa.

Nice Search

Niezbyt skomplikowana wtyczka (nie posiadająca nawet panelu do ustawień) ,która tworzy ładne adresy url przy wyszukiwaniu np.:

http://www.mojadomena.pl/?s=fraza na http://www.mojadomena.pl/search/fraza

SEO Booster PRO

Pierwsza przedstawiona przeze mnie płatna wtyczka (niecałe 15 euro) a zarazem jedna z najbardziej rozbudowana i zaawansowana. Głównym jej celem jest zbieranie i wyświetlanie fraz kluczowych otrzymywanych przez wejścia z wyszukiwarki Google. Ogromnym jej plusem jest automatyczne analizowanie fraz po czym promowanie tych najlepiej dopasowanych do Twojego serwisu.

Po dostosowaniu ustawień do swoich potrzeb umieszczamy dodany przez wtyczkę widget, który wyświetlał będzie wybraną ilość fraz (najlepiej ograniczyć się do 10). Uwaga! Wtyczka nie działa natychmiastowo. Początkowo musi zebrać i przeanalizować odpowiednią ilość fraz.

SEO SearchTerms Tagging 2

Alternatywa dla wyżej wymienionej wtyczki i do tego bezpłatna.

Simple SEO for Paged Comments

Wtyczka po części eliminuje problem zduplikowanej treści w obrębie stronicowania komentarzy. Zmienia ona meta tag Title (dodając: komentarze strona x) oraz zamienia treść zawartą w poście na excerpt (zajawkę). Jest to bardzo dobra alternatywa dla zastosowania tagu rel=”canonical”.

Broken Link Checker

Wtyczka przeszukuje artykuły i strony w poszukiwaniu nie działających już linków wewnętrznych i zewnętrznych dzięki czemu jesteśmy w stanie panować nad niepoprawnymi linkami wychodzącymi.

Breadcrumb NavXT

Bardzo popularna wtyczka do umieszczania nawigacji breadcrumb na stronie. Aby to zrobić należy umieścić odpowiedni kod – podany w zakładce instalacji na stronie wtyczki podlinkowanej wyżej.

SEO Friendly Image

SEO Friendly Images automatycznie aktualizuje wszystkie obrazki zawarte na stronie dodając im atrybuty alt oraz title oparte na zmiennych dodanych w panelu wtyczki.

upPrev

Wyświetla animowany boks pokazujący linki do poprzednich lub najnowszych artykułów (w zależności od ustawień) po tym jak użytkownik zjedzie na dół artykułu (przeczyta go).

SEO No Duplicate

Zasada działania wtyczki jest bardzo prosta. Daje możliwość nadania postowi lub stronie tagu rel=”canonical”. W ten sposób można pozbyć się problemu zduplikowanej treści.

Attachment Pages Redirect

Automatycznie tworzy przekierowania ze stron stworzonych pod obrazki przez WordPress-a dzięki czemu nie indeksują się niepotrzebnie.

kk Star Ratings

Jest to jedna z wielu wtyczek do oceny artykułów ale została ona wybrana przeze mnie ze względu na łatwość implementacji oraz obsługą Rich snippets (trzeba włączyć tylko jedną opcję w panelu wtyczki).

AuthorSure

Dzięki niej w łatwy sposób rozszerzymy wyniki wyszukiwania o zdjęcie z autorem danego artykułu.

Hyper Cache

Wtyczka Hyper Cache pozwala na znaczne zmniejszenie obciążenia serwera oraz powoduje szybsze wczytywanie się strony. Działanie polega na generowaniu statycznych plików HTML o ważności 24 godzin, odświeżanych po upłynięciu ustalonego czasu lub w momencie edycji wpisów. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie tej wtyczki wraz z DB Cache Reloaded.

WP No Category Base

Działanie modułu jest bardzo proste. Usuwa on z adresu url posta folder „category” dzięki czemu stają się one krótsze i bardziej przyjazne wyszukiwarkom.

Microdata for WordPress

Chcesz wprowadzić mikrodane na swoją stronę? Nic prostszego! Opis instalacji oraz konfiguracji znajdziesz na stronie wtyczki.

Sociable

Ostatnia z wtyczek ułatwia wprowadzenie naszej strony w świat Social Media. Dzięki przejrzystemu panelowi konfiguracja nie powinna stanowić dla Was żadnego problemu.

2 KOMENTARZE

  1. Jakich najlepiej używać wtyczek typu Hyper Cache? ponieważ obecnie jest szał na Wordfence Security i W3 Total Cache lecz z uwagi na zaimplementowane dodatki typu Minify itp. strona może i działa szybciej lecz jest bardziej obciążona niż normalnie ;p.

    Więc czy Hyper Cache wciąż jest dobrym rozwiązaniem bo przyznam że testowałem sporo wtyczek tego typu i najlepsze osiągi widziałem na Hyper Cache lub identyczne ;d.

Skomentuj