Kanonikalizacja dla stronicowania

Kanonikalizacja dla stronicowania

0 2081

Stosunkowo niedawno Google wprowadziło nowe zastosowanie kanonikalizacji, czyli kanonikalizację dla stronicowania. Stronicowanie to nic innego jak sekwencyjne numerowanie, kolejnych dokumentów. Na serwisach, stronach, sklepach stronicowane są, np.:

Warto nadmienić, że kanonikalizacja to wytyczna wskazująca adres preferowany przez użycie tagu: <link rel=”canonical” href=”http://…/” /> w sekcji <head> strony. Informuje ona boty wyszukiwarki o lokalizacji kanonicznej wersji danej strony, czyli wersji która ma się pojawiać w wynikach wyszukiwania. W przypadku stronicowania, gdy chcemy aby kolejne strony pokazywały się w wynikach wyszukiwania Google zaleca min.:

  • wskazywanie za pomocą kanonikalizacji widoku wszystkich elementów (listy, artykułu) czyli ‚view all’ (pokaż wszystkie) jeżeli taką opcję posiadamy.
  • użycie rel=”next” (następna) i rel=”prev” (poprzednia)

Trzecim sugerowanym sposobem jest nie robienie niczego w tym kierunku, no ale ten sposób raczej nie wymaga tłumaczenia =). Oczywiście sposobów jest więcej min. można nawet zrobić dedykowane mapy w formacie xml stricte tylko dla stronicowanych sekcji strony. Spotkałem się z takim rozwiązaniem, szczerze powiem, że ja osobiście nie znalazłem dla niego mocnego poparcia. Wracając do kanonikalizacji stronicowania, gdy zastosujemy rel=”next” i rel=”prev” wskazujemy zależność jednej strony od drugiej. Informujemy Google, że byśmy chcieli (jest to wytyczna, a nie nakaz) aby nasze stronicowanie było ‚postrzegane’ jako logiczna sekwencja jednocześnie ze wskazaniem pierwszej strony. Implementację tego rozwiązania doskonale zobrazuje poniższy przykład: Stronicowanie:

  • http://www.virtal.pl/kanonikalizacja.html
  • http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-2.html
  • http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-3.html
  • http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-4.html

W sekcji <head> pierwszej strony (http://www.virtal.pl/kanonikalizacja.html), dodajemy tag wskazujący stronę kolejną („next”), czyli:

  • <link rel=”next” href=”http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-2.html”>

Logiczne jest to, że nie używamy tagu wskazującego poprzednią stonę („prev”) ponieważ jest to strona pierwsza. Na stronie drugiej (w <head>) dodajemy już dwa wpisy rel=”next” i rel=”prev”, czyli:

  • <link rel=”prev” href=”http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-1.html”>
  • <link rel=”next” href=”http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-3.html”>

Analogicznie stosujemy kanonikalizację na stonie 3 Na ostatniej stronie (http://www.virtal.pl/kanonikalizacja-4.html) dodajemy tylko wpis rel=”prev”, czyli:

  • <link rel=”prev” href=”http://www.example.com/article-part3.html”>

BRAK KOMENTARZY

Skomentuj